Spektakl „Penderecki przez dziurkę od klucza”

Szanowni Państwo i Sympatycy naszej Fundacji!
Dnia 07 i 08 kwietnia 2016 roku, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, odbył się niezwykły spektakl muzyczny: wspólne przedsięwzięcie: Fundacji Radosny Uśmiech Dziecka oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy we współpracy z Niepublicznym Przedszkolem Weldon KIDS i Niepublicznej Szkoły Podstawowej Weldon SCHOOL.

Wystawiona została edukacyjna bajka muzyczna „Penderecki przez dziurkę od klucza”, której autorkami są Jadwiga Kania i Renata Żabicka.  07 kwietnia odbyły się prapremiery: dwa występy dla zaproszonych dzieci przedszkolnych i szkolnych, jeden o godz. 10.00, drugi o godz. 12.00.  Natomiast 08 kwietnia miejsce miała premiera spektaklu, na której gościliśmy Państwa Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich, którzy objęli honorowy patronat nad organizowanym przedsięwzięciem. Na widowni zasiedli także Dębiczanie: poseł na Sejm RP Jan Warzecha, starosta Andrzej Reguła, władze miasta, na czele z Burmistrzem Mariuszem Szewczykiem, v-ce burmistrzem Wojciechem Iwasieczko, radnymi  i przedstawicielami dębickich instytucji, firm, szkół, przedszkoli oraz Rodzice wraz z Rodzinami dzieci występujących w przedstawieniu.

Wykonawcami bajki są dzieci z Przedszkola Weldon Kids w Dębicy, Szkoły Weldon School w Dębicy oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Krzysztofa Pendereckiego w Dębicy. W tym wyjątkowym spektaklu muzycznym wystąpiło 107-mioro dzieci w wieku przedszkolnym – na scenie pojawiły się cztero i pięciolatkowie oraz uczniowie klas od pierwszej do szóstej szkół podstawowych, wszyscy są mieszkańcami rodzinnego miasta profesora – Dębicy.

W przedstawieniu wykorzystano wyłącznie utwory Krzysztofa Pendereckiego, a tą wyjątkową formą bajkową, chcieliśmy dotrzeć  z muzyką, przede wszystkim do najmłodszych słuchaczy i widzów.

Dzieci ilustrując muzykę całym sobą przekazały młodym odbiorcom napięcie, emocje, wrażenia, uczucia, które zawarte były w utworach, a czyniły to w sposób niezakłamany, naturalny i spontaniczny. Taki sposób kontaktu z muzyką sprawia, że jej odbiór jest dla dziecka znacznie bardziej interesujący.

Spektakl wyreżyserowany jest z 14 scen teatralnych ułożonych chronologicznie. Poszczególne obrazy przedstawiają wybrane momenty i wydarzenia z życia kompozytora od chwili narodzin, po czasy współczesne. Muzyka w spektaklu pełni rolę pierwszoplanową (w tańcach, akcji dramatycznej, scenach pantomimicznych oraz w narracji). Wybrane kompozycje obejmują zarówno utwory napisane na tradycyjną obsadę instrumentalną, jak i  muzykę elektroniczną. Wykorzystano w bajce fragmenty utworów awangardowych, tradycyjnych, solowych, kameralnych, orkiestrowych, a także utwory napisane do filmów fabularnych i animowanych.

Podczas spektaklu poznać można kolejne okresy z życia kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Zobaczyć można sceny rodzajowe z Dębicy z lat 1930-40: spacery po lesie z dziadkiem Bergerem, który był dyrektorem banku w Dębicy, pierwsze kontakty z muzyką i instrumentami oraz obrazki z życia miasta: handel na dębickim Rynku, Żydów sprzedających różne towary, tragiczne czasy II wojny światowej w Dębicy. Scenom tym cały czas towarzyszy muzyka głównego bohatera spektaklu. W kolejnych odsłonach zobaczyć można Dębicę z okresu powojennego, z lat 50 i 60 oraz rozwój talentu muzycznego Krzysztofa Pendereckiego, jego wyjazd z Dębicy i podróże. Kolejne sceny ukazują wzruszające poznanie nad Morzem Bałtyckim Elżbiety Soleckiej, która kilka lat później została jego żoną, rozwój kariery muzycznej kompozytora, jego podróże po świecie, zainteresowania, nazwanie jego imieniem planetoidy, aż po budowę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach.

Nad przygotowaniem spektaklu przez ponad miesiąc ciężko pracowało kilkadziesiąt osób. W gronie tym znaleźli się m.in. Agata Żmuda – prezes fundacji (koordynator projektu), Jolanta Lula (reżyseria)- nauczyciel szkoły Weldon School, Jadwiga Kania (opracowanie muzyczne), Renata Żabicka i Beata Parkosz (choreografia), Agnieszka Zator, Aneta Kizior, Agata Stolarz, Justyna Uriasz, Natalia Krysiak, Marta Orłowska, Ewelina Tarczoń, Beata Persak-Maik (asystenci reżysera), Piotr Czerny (reżyseria dźwięku), Ewelina Pietruszewska, Agata Dziedzic,  Anna Chęciek, Jolanta Strojek, Marzena Kędzior (kostiumy), Agnieszka Osak (scenografia – tutaj można zobaczyć kolejne etapy przygotowania wyjątkowej scenografii).

Jednak szczególne uznanie należy się aktorom, naszym wspaniałym dzieciom które dzielnie znosiły kolejne mozolne próby i powtórzenia podróże do Lusławic. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do niewątpliwego sukcesu tego spektaklu składamy serdeczne podziękowania.

Spektakl został nagrodzony gromkimi brawami przez dębicką publiczność. Krzysztof Penderecki wraz z wyraźnie wzruszoną żoną Elżbietą na scenie dziękował wszystkim małym artystom za przedstawienie słowami: “Chciałem serdecznie podziękować. Czuję się bardzo wzruszony. Przeniosło mnie to do prawie 80 lat wstecz i widziałem, że moja małżonka tak ukradkiem wyciąga chusteczki. Było to dla nas obojga wielkie przeżycie za które bardzo i serdecznie dziękuję realizatorom ale przede wszystkim dzieciom”.

 

Wszystkich zainteresowanych spektaklem zapraszamy już w najbliższy piątek – 15 kwietnia 2016 r.,  o godzinie 15:00, do Domu Kultury Mors w Dębicy na to wyjątkowe przedstawienie.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.